Zahraniční hosté 20. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika

LAURA SHEÏLLA INANGOMA
Burundská dramatička a herečka, spoluzakladatelka divadelního souboru „Troupe les Enfoirés de SaNoLaDante“, který uvedl několik jejích her. Její tvorba je známá i v mezinárodním kontextu: drama Un peu de tout beaucoup de rien bylo uvedeno v rámci dramaturgické řady „Langues d’Afrique“ na Festivalu Les Récréâtrales v Burkině Faso v roce 2020 a v roce 2022 byla hra Procès aux mémoires součástí rozhlasových čtení “ ça va ça va le monde“, kterou na Avignonském festivalu pořádá rádio RFI. Hra Les Rassérénnées, kterou napsala společně s Mathildou Faure, byla v roce 2023 několikrát uvedena v Bujumbure a letos vyrazila na africké turné. Její nejnovější dílo Je me souviens très bien (La Fabrique des fictions) by se mělo objevit na jevišti v listopadu 2024 v Lomé v Togu. Je letošní rezidentkou programu UNESCO Praha-město literatury.

STEFFY GLISSANT
Herečka a režisérka, umělecká šéfka souboru Majorine. Po studiu u Carole Bergen na konzervatoři ve 12. pařížském obvodu pokračovala ve Studiu ESCA, Ecole Supérieure des Comédiens par Alternance, které absolvovala v roce 2019 s titulem DNSCP. Hrála mj. v inscenacích: Antigona v režii Orélie Dalmat, Platonov v režii Paula Desvauxe, Le Monstre od Agothy Kristof v režii Guillauma Malasného, Pas vu pas pris… Adeline Flaunové, Ceux qui se sont évaporés Rébeccy Deraspe v režii Rémyho Barché, Moi de vos charmes seuls… v režii Frédéric Sonntaga, Entends tu ce que je dis, Kouté mwen titak, režie Danièl Briere… V roce 2021 adaptovala a inscenovala v rámci projektu Elle(s) text Ces flles-là od Evana Placeyho. Steffy Glissant přijíždí v rámci autorské spolupráce mezi Tvůrčí Afrikou a ETC_Caraïbe nazvané Ostrovy a kontinenty.

YNA BOULANGE
Martinická herečka, tanečnice, modelka, fotografka a hudebnice, dabérka, filmová režisérka, choreografka… Spolupracovala s celou řadou tvůrců: např. Josiane Antourel, Robert Charlotte, Gilles Elie dit Cosaque, Philippe Bourgade, Noritishi Hirakawa, Ruddy Sylaire, Jacques Courcil, Aurélie Dalmat, Philippe Adrien…V roce 2011 vytvořila choreografii „Folie“ od Marie vieux Chauvet v úpravě José Pliyi a v režii José Exélise a v roce 2013 poetickou montáž Césaire Mandéla. V roce 2017 spolupracovala s Josoane Antourel na vzniku pohybové inscenace „Cri de mes racines“. V roce 2007 stála u zrodu souboru „BY4“ a v roce 2014 souboru „Théâtre du 6ème Continent. Autorka je letošním hostem projektu Ostrovy a kontinenty, rozvíjející autorskou spolupráci mezi Tvůrčí Afrikou a ETC_Caraïbe.

ODILE SANKARA
Významná osobnost burkinského divadla. Herečka a režisérka, od roku 2019 prezidentka festivalu Récréatrâles ve Ouagadougou. Mladší sestra Thomasy Sankary. V roce 1990 založila s Amadouem Bourou soubor Fereen. Hrála např. v inscenacích Mitterand a Sankara (2008), ztvárnila Médeu (2009) v režii Jeana Jacquese Martinelliho. Režírovala mj. feministické texty Léonory Miano Et que mon règne arrive či hru Aristida Tarnagdy Musika. V Čechách hostovala na Divadelním světě Brno v roce 2015 v inscenaci Banquet Shakespeare režiséra Ézéquiela Garcii-Romeua. U té příležitosti s ní Divadelní noviny přinesly rozhovor o divadle v Burkině Faso.

ARISTIDE TARNAGDA
Burkinský dramatik, herec, režisér a ředitel festivalu Récréatrâles. Laureát Velké literární ceny černé Afriky z roku 2017. Autor her např. Sank ou la Patience des morts, Terre rouge, Façon d´aimer (vše vydalo nakladatelství Lansman). V roce 2016 byl hostem Tvůrčí Afriky. Režisér Jakub Šmíd u té příležitosti uvedl jeho hru Musika v překladu Michala a Matyldy Lázňovských. V roce 2021 inscenoval Tarnagda román Mohameda Mbougara Sarra Terre ceinte.

CAYA MAKHELE
Francouzský dramatik, prozaik, básník, také nakladatel a publicista, původem z Konga se do Čech od roku 2003, kdy byl hostem 2. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, stále a rád vrací. V edici Současná hra Divadelního ústavu vyšla jeho hra Bajka o lásce, pekle a márnici v překladu Michala a Matyldy Lázňovských. Podle této hry vznikly divadelní a rozhlasová inscenace. V češtině máme k dispozici také jeho hru Čarování v překladu Jany Pohorské, inspirované Dvořákovou Rusalkou. V rámci rezidence Praha-město literatury v roce 2019 napsal hru Sedm Mythových proměn. Je autorem novely a dramatu Arianin osud a románu Pražská jitra.

BERNARD LAGIER
Dramatik a prezident ETC_Caraïbe, sdružení pro šíření a rozvoj současné karibské dramatiky. Zprvu působil jako hudebník, hráč na saxofon a flétnu v několika hudebních skupinách. Pracoval jako zástupce ředitele národní scény Tropique Atrium ve Fort-de-France. V roce 2005 napsal svůj první dramatický text Já kreolský pes (Moi chien créole, vydalo nakladatelství Lansman), který se vzápětí stal klíčovou hrou nové karibské dramatiky. V překladu Vojtěcha Šarše text v rámci Tvůrčí Afriky uvedl v roce 2021 Martin Františák. Je rovněž autorem her La carte, L´orchidée violée a Chemin forgeant. Tuto poslední jmenovanou hru uvedli studenti translatologie FF UK na Tvůrčí Africe loni. Během loňského rezidenčního pobytu Praha – město literatury napsal Bernard Lagier hru Cham.

TANSI MAKELE
Francouzský režisér, vystudoval Sciences Po v Lille. V současné době se věnuje filmové post produkci ve firmě Louis Vuitton a vlastní tvorbě. V roce 2020 během své stáže v Laterně Magice zdokumentoval zákulisí vzniku inscenace Pavla Knolla Zahrada. Dokument In the garden byl uveden na festivalu Zlatá Praha. V roce 2021 se stal laureátem soutěže Filme ton cartier se čtyřminutovým snímkem 20 ans la Butte et Nous. Loni zadaptoval novelu svého otce, Cayi Makhéle, Arianin osud, a inscenuje její divadelně-filmovou verzi společně s českou herečkou a tanečnicí Angelou Nwagbo a tanečníkem a fotografem Benem Peguero za výtvarné spolupráce libanonské výtvarnice Mary Ingea, laureátky loňské studentské ceny Pražského quadrienále.